זמן הדלקת נרות בנתניה: ערב שבת 21/6/24 בשעה 19:20. הבדלה במוצ"ש 22/6/24 בשעה 19:33.

תפריט

בית הכנסת בית ישראל

מרכז קהילתי מסורתי שיוויני עכשיוי

בית כנסת מסורתי ומרכז קהילתי בנתניה

קהילת בית ישראל נוסדה ב 1971 , ע"י עולים מארה"ב וחבר העמים הבריטי (קנדה, דרא"פ, אוסטרליה, ניו זילנד). בשנת 1977 עברה הקהילה למשכנה הקבועה הראשון, בכיכר העצמאות. כמה שנים לאחר מכן, בתום מאבק ציבורי ממושך, קיבלנו הקצאת קרקע מהעירייה, ברחוב יהודה הנשיא 19. ב 1992 הולמה בניית בית הכנסת במקום, ומאז היא משמשת את הקהילה.
אנחנו מציעים לחברינו ואורחנו מגוון רחב של פעילויות דתיות ותרבותיות לאנשים המעוניינים לממש את החיים היהודיים שלהם בקהילה מכילה וזורמת, המשמשת נקודת מפגש בין המסורת למודרנה.

החזון שלנו
להיות קהילה מסורתית מתקדמת, המציעה מסגרת המאפשרת לכל מי שמאמין ביהדות בת זמננו להגשים את מאווייהם התרבותיות-דתיות -רוחניות.
כיהודים מסורתיים, אנו מאמינים שהיהדות חייבת להיות באבולוציה מתמדת על מנת לוודא שתישאר מקור השראה רלוונטי לחיים שלנו. שאיפתנו היא לשמש בית פתוח, מזמין ומכיל לכל מי שמחפש קהילה שאלו ערכיה.

מייסד הקהילה 

רבנו בדימוס ארווין בירנבאום ז"ל, פעל רבות על מנת לקרב את העולים יוצאי ברית המועצות בנתניה. הוא עזר לרבים מהם להכיר את שורשיהם היהודיים, ערך גיורים וטקסי בר מצווה. עד היום אנחנו משתפים פעולה עם עשייה תרבותית שלהם במסגרת "שערים" שם מתקיים קונצרטים וטיולים להכרת הארץ לכל העולים החדשים או הותיקים. נמנה על מעפילי האקסודוס, חזר ארצה לאחר השלמת לימודיו האקדימיים בחו"ל לפי בקשת בן גוריון הקים את הפנימיה בשדה בוקר לנוער עולה ממדינות דוברי אנגלית. היה דמות רבנית וחינוכית למופת, ויזם את מערך הגיור המשותף לכל זרמי היהדות.

התנועה המסורתית 

התנועה המסורתית (קונסרבטיבית) היא זרם ביהדות המשלב נאמנות למסורת היהודית ולהלכה לצד פתיחות לעולם המודרני ולתרבות דמוקרטית-הומניסטית. היהדות המסורתית רואה בהלכה מכלול דינאמי ומתפתח של ערכים המתאים עצמו לתנאי המקום ולנסיבות המשתנות מדור לדור.

אנחנו שואפים להיות המקום והקהילה עבור כל אחד ואחת בנתניה

"אנחנו מאמינים שכל בן אדם מחובר באופן מודע או לא מודע לשורשים שלו, לזהות שלו להיסטוריה המשפחתית שלו. רק שלפעמים מרוץ החיים מחייב אותנו לעסוק בדברים רבים ולעיתים קרובות אנחנו שמים בצד את הצורך והרצון הקיים לחוות שוב ושוב חוויה רוחנית משמעותית עם המשפחה והאנשים היקרים לנו. אנו חוזרים למקומות האלה ברגעים משמעותיים בחיינו כמו חתונה, בר מצווה או סתם ארוחת ערב בסוכה של החברים שלנו באופן ספונטני. זה בדיוק המקום בו קהילת בית ישראל עומד לשירותכם. הַהשׁרָאָה שלי באה מכם, אנשים, נשות ומשפחות בית ישראל. מהצרכים והרצונות שלכם/ן. אנחנו מעודדים כל אדם וכל משפחה להתחבר לעצמם ממקום מחבק ולחגוג איתנו תמיד, יחד, כל פעם מחדש. אנחנו בית כנסת מסורתי שוויוני בו המשפחה במרכז, יושבים יחד, חוגגים יחד וכולם יכולים להוביל ולהשתתף, נשים וגברים כאחד"

הרב ארווין (נתן) בירנבאום ז"ל, שהשראתו מלווה אותנו עד היום